Czy wiesz, że…?
Pasywna agresja dotyczyć może nawet 20 %. społeczeństwa. To poważny problem, który powoduje uzależnienie się od oprawcy, spadek samooceny oraz pogorszenie kondycji psychicznej.

Oto 5 zachowań bierno-agresywnych i 5 zdań, które są ukrytą agresją:

  1. Wstrzymanie – to zachowanie, w którym oprawca komunikuje, że nie ma zamiaru słuchać wytłumaczeń lub punktu widzenia ofiary. Można poznać to po takich zwrotach jak np. “Nie mam zamiaru ciebie słuchać” lub “Koniec dyskusji”.
  2. Blokowanie – to zachowanie, w którym oprawca sprytnie zmienia temat i kieruje zainteresowanie na coś zupełnie innego lub zdecydowanie zaprzecza temu, co mówi ofiara. Charakterystyczne zwroty to np. “Czy to kolejny dziwny pomysł?” czy “Porozmawiajmy o czymś innym”.
  3. Kontrowanie – to w zdecydowanej większości przypadków zaprzeczanie temu, co sądzi ofiara. Bardzo często kontrowanie sprowadza się także do wmawiania ofiarom, że źle zapamiętały daną sytuację. Charakterystyczne zwroty to np. “Nie masz racji. Mylą ci się sytuacje”.
  4. Trywializację – to zachowanie, które ma na celu sprawienie, że ofiara uzna, że jej uczucia są nieistotne. Najczęściej stosuje takie zwroty jak “Jesteś przewrażliwiona” czy “Obrazisz się o taką błahą sytuację?”.
  5. Zaprzeczanie – to zachowanie, w którym agresor, udaje, że nie pamięta danej sytuacji lub zaprzecza wcześniej złożonym obietnicom. Poznać to można np. po takim zwrocie jak: “Nie mam pojęcia o czym mówisz”.

GDZIE ZNAJDZIESZ POMOC?
Jeżeli zaobserwowałeś lub zaobserwowałaś u siebie lub u kogokolwiek ze swoich bliskich powyższe objawy, poszukaj profesjonalnej pomocy. Zgłoś się do psychologa lub zadzwoń pod bezpłatny numer 800 120 002.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” czynne jest całą dobę!

Czytaj więcej na : https://zdrowie.interia.pl/psychologia/news-piec-zdan-w-ktorych-kryje-sie-bierna-przemoc-ofiara-nie-zdaj,nId,6568554?fbclid=IwAR0l9bc7Fa1-F8wZe0KjcxJusn1NI71QpU32leUL34sb5b5oxL344d-8YtI#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox